Az Európai Gyógyszerértékelő Ügynökségnél (European Medicines Agency, EMA) 1992-ben még csak egy informális munkacsoport foglalkozott a gyógynövényekkel. 2004-től már az EU 27 tagállama, ezen kívül Izland és Norvégia által delegált képviselőkből álló úgynevezett Növényi gyógyszerekkel foglalkozó bizottság (Committee on Herbal Medicinal Products, HMPC) értékeli ki a gyógynövényeket. Munkájuk eredményét az úgynevezett monográfiákban foglalják össze. Ezekben rögzítik a tradicionális felhasználás alapján az egyes növényi drogok egészségre gyakorolt pozitív hatásait, indikációit, adagolását, valamint nemkívánatos hatásait és ellenjavallatait is. A monográfia lényegében egy összefoglaló dokumentum, a tudományos bizonyítékok elemzését részleteiben taglaló sokszor több száz oldalas értékelő riport esszenciáit tartalmazza
A monográfiák rögzítik az egyes növényi drogok indikációit, adagolását, nemkívánatos hatásait és ellenjavallatait. Ezek a monográfiák angol nyelven nyilvánosan hozzáférhetők.
Két kategóriát használ a gyógynövények besorolására:
- Humán vizsgálatokban is bizonyított. Ezeket a megalapozott használatba sorolja (well-established use)
- Nincs elégséges klinikai adat ugyan, de a növényt vagy készítményeit legalább 30 éve alkalmazzák, ebből legalább 15 éve az Európai Unió területén, és amelyeket egészségügyi szakember felügyelete nélküli használatra szánnak, és nem injekcióval juttatnak a szervezetbe. Ezeket a hagyományos használat (traditional use) kategóriába sorolja
Ha valaki kicsit is utána olvas, látni fogja, hogy hatalmas munka egy-egy monográfia megalkotása. Rengeteg tudományos konzultáció eredménye, a tudományos bizonyítékok elemzését részleteiben taglaló sokszor több száz oldalas értékelő riport (Assessment report) esszenciáit tartalmazza.
Az étrend-kiegészítőkben gyakran használt gyógynövények monográfiáik, és a kutatási eredményeket részletesen taglaló értékelő riportok elérhetőségeit összegyűjtöttük (a lista folyamatosan bővül). Megnézem a monográfiák és értékelő riportok listáját>>.