Házi lenmag
A lenmag az a leginkább elérhető növényi táplálékunk, amely a legtisztább és legtöbb olyan telítetlen zsírsavat tartalmazza, amire a szervezetnek szüksége van (esszenciális zsírsav). Különösen az omega-3 mennyisége és aránya kedvező. Agyműködést serkentő és koleszterint csökkentő hatású. Továbbá a lenmagot bélrenyheség és székrekedés esetén is alkalmazzuk, mivel a bélben megduzzad ezáltal tágulási inger lép fel, amely serkenti a vastagbél mozgását (perisztaltikát).
A lenmag enyhe hashajtó, perisztaltikát normalizáló és nyálkahártyát védő hatását humán vizsgálatok is igazolják.
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben elismert drog.
Az Európai Gyógyszerértékelő Ügynökség (EMA) növényi gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága tradicionális alkalmazás alapján alkalmazását az alábbi területeken ajánlja (EMA/HMPC/377675/2014):
Klinikai tesztekkel is igazoltan székrekedés megszüntetésére, széklet lazítására.
A hatás érvényesítéshez fontos a bőséges vízfogyasztás!!
Hagyományos népgyógyászati alkalmazás:
A lenmagot a hagyományos orvoslásban külsőleg égések gyulladásos elváltozások száraz viszkető bőr illetve furunkulus borogatására, belsőleg pedig enyhe hashajtóként alkalmazzák. alkalmazzák még köhögés csillapítására, valamint száraz torok nyákos bevonására is. Érelmeszesedés és rheumatoid arthritisz ellen is használatos.
Külsőleg bőrgyulladások borogatásra alkalmazható.
A lenolaj ekcéma és psoriasis kezelésére is alkalmazható.
Lenmag termékek-összehasonlítás>>
Hatóanyagok
30-45% zsírosolaj (összetételét tekintve az omega-3 közel négyszerese az omega-6 tartalomnak)
20- 25 % fehérje
3-10% nyálka,
fitoszterolok fitoösztrogének (lignánok) : gyenge ösztrogén hatása van ezért a fitoösztrogének közé tartozik
Triterpének
0,1-1,5% ciánglikozid
Alkalmazás
A mag adagolása 12 éven felülieknek naponta maximum 30 gramm. Egyszeri adagja 10 gramm, ami magból a méréseink alapján 1 csapott evőkanálnyi, pehelyből kissé púpozott evőkanálnyi. Legalább másfél deciliter folyadékkal kell együtt fogyasztani, nem közvetlenül lefekvés előtt.
12 év alatt nem javasolt.
A maximális napi adaggal (30 grammal) számolva 1 kilogramm (1000 gramm) lenmag 33 napra elegendő.
A lenmag egészben, megtörve vagy enyhén morzsolva alkalmazandó.
Külsőleg 3-5 evőkanálnyi frissen összetört lenmagot tegyünk zsákocskába kevés vízzel forrázzuk le és az így nyert meleg pépes borogatást helyezzük a fájdalmas gyulladt bőrre.
Mellékhatások, ellenjavallatok:
A lenmag vagy a lenmag olaj használata terhesség és szoptatás alatt nem ajánlott.
A hashajtók és a széklet lágyítók fokozhatják, vagy csökkenthetik a lenmag hashajtó hatását. Elméletileg a lenmag csökkenti a vér lipid szintjét (koleszterin és trigliceridszint) csökkentő gyógyszerek hatását.
A lenmag belsőleges alkalmazása ellenjavallt bármilyen eredetű bélelzáródás esetén. Megfelelő adagolás, elegendő folyadék fogyasztása mellett nincsen ismert mellékhatása egyéb nyák tartalmú drogokhoz hasonlóan.
Kölcsönhatások gyógyszerekkel:
A lenmag (nem a lenmagolaj ) fogyasztása csökkentheti egyéb gyógyszerek felszívódását. Ezért a szájon át szedett gyógyszereket legalább 1 órával a lenmag fogyasztása után tanácsos beszedni. Előfordulhat vérnyomás, valamint vércukorszint csökkenése is, ezért a vérnyomást és a vércukorszintet folyamatosan érdemes kontrollálni.
Az étrendi lenmag fokozhatja a rák kezelésére használt gyógyszer, a tamoxifen hatását.
A lenmag és a lenmagolaj elméletileg fokozhatja a véralvadásgátlók hatását, például aszpirin warfarin, heparin, nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek.
A fenti hatások miatt fokozottan fontos az ésszerű mennyiségek alkalmazása.
Latin neve: Linum usitatissimum
Felhasznált irodalom:
Zámboriné Németh É., Az emésztőrendszer problémáira alkalmazható drogok hatásai jegyzet (2020) Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Gyógynövényismerő és -felhasználó szakmérnök szakirányú továbbképzési szak Budapest
Balázs A.,Lemberkovics É. (2019): Szacharidokat tartalmazó drogok In Szőke É., Kéry Á., Lemberkovics É. (Szerk). Gyógynövénytől a gyógyításig : Farmakognózia - Fitokémia - Fitoterápia - Biotechnológia. Semmelweis Kiadó, Budapest. 175-76.
Hunyadi A.,Csupor D., Szendrei K. (2012): Házi len (Linum usitatissimum). In Csupor D., Szendrei K. (Szerk.): Gyógynövénytár- Útmutató a korszerű gyógynövény-alkalmazáshoz. Medicina Könyvkiadó, Budapest. 170-173.
EMA/HMPC/377675/2014 (2015. március 10) https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-community-herbal-monograph-linum-usitatissimum-l-semen_en.pdf
EMA/HMPC/377674/2014 (2015. március 10) https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/assessment-report-linum-usitatissimum-l-semen_en.pdf